ul. Strzeszyńska 61
60-479 Poznań

office@trumachines.com

+ 48 516 267 649

Rozwój i zwiększanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw są dziś uzależnione od wdrażania zaawansowanych, nowoczesnych rozwiązań wspierających procesy technologiczne. Należą do nich przede wszystkim automatyzacja procesów produkcyjnych oraz robotyzacja produkcji. W TRUmachines wiemy, jak implementować te procesy od podstaw, ale również ulepszać te, które są w użyciu. Mamy doświadczenie we współpracy z firmami z różnych branż (od przemysłu spożywczego, przez farmaceutyczny, po maszynowy), tak z kraju (Poznań oraz obszar całego kraju), jak i z zagranicy. Zwiększ kontrolę nad produkcją dzięki wsparciu ekspertów. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak bardzo możemy poprawić jakość i wydajność linii produkcyjnych w Twojej firmie.

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych – czym są?

Automatyzacja produkcji przemysłowej to sposób na usprawnienie procesów oraz zwiększenie efektywności za pomocą maszyn i robotów. Dzieje się to w wyniku zastąpienia czynnika ludzkiego oraz nieefektywnych narzędzi poprzez specjalistyczne maszyny i urządzenia. Automatyzacja maszyn może objąć wszelkie działania związane z fabrykacją i czynnościami technologicznymi, a także dotyczyć różnego rodzaju przedmiotów i produktów. Automatyzacja linii produkcyjnych to rozbudowa układów maszyn i zarządzanie ich sterowaniem w celu zapewnienia całkowitej kontroli nad przebiegiem procesów produkcyjnych. Automatyzacja samoczynnie wywołuje procesy w narzędziu i sprawia, że możliwe jest wykonanie elementów czy detali, które są poza zasięgiem możliwości człowieka. I to różni ją od robotyzacji. Ta z kolei jest procesem, który bezpośrednio wyręcza człowieka w wykonywaniu określonych działań (np. paletyzacja, obsługa maszyn CNC), ale nie ingeruje w narzędzie i nie powoduje zmian w jego działaniu.

Automatyzacja procesów przemysłowych – korzyści

Automatyzacja i robotyzacja przemysłu przekładają się na wymierne korzyści dla firm. Należą do nich przede wszystkim:
 • Wzrost wydajności pracy – zastąpienie procesów manualnych procesami maszynowymi powoduje zwiększenie szybkości oraz wydajności produkcji. Maszyny nie męczą się i nie potrzebują odpoczynku, proces automatyzacji umożliwia więc pracę w systemie 3-zmianowym, 7 dni w tygodniu.
 • Eliminowanie problemu braków kadrowych – automatyzacja procesu produkcyjnego wpływa na obniżenie liczby personelu potrzebnego do jego realizacji, a co za tym idzie, niweluje konieczność zatrudniania pracowników o określonych kwalifikacjach, których może być niedobór na rynku.
 • Zmniejszenie kosztów pracy – rosnące koszty pracy są bolączką każdego pracodawcy. Nakłady poniesione na automatyzację procesów produkcyjnych zwracają się poprzez zmniejszenie kosztów zatrudnienia.
 • Poprawa warunków pracy w zakładzie – pracownicy nie muszą wykonywać monotonnych, powtarzalnych czynności, dzięki temu ich potencjał może być wykorzystany w inny sposób. Jednocześnie, automatyzacja produkcji oraz robotyzacja, przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa pracowników i eliminowania potencjalnych schorzeń lub dolegliwości.
 • Lepsza jakość produkcji i powtarzalność – proces automatyzacji zmniejsza współczynnik wadliwych, odbiegających od specyfikacji technicznej egzemplarzy, umożliwia również wykonanie elementów niemożliwych do wykonania przez człowieka (elementy zegarków, podzespoły komputerowe).
 • Oszczędność czasu – automatyzacja w przemyśle prowadzi do wykonania większej liczby czynności w krótszym czasie w porównaniu z działaniami manualnymi. To z kolei przekłada się na możliwość wytworzenia i dostarczenia produktów odbiorcy szybciej od innych.
Przykłady i korzyści można mnożyć, jednakże niezaprzeczalnym jest, że automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych są konieczne, zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach, by dostarczać najwyższej jakości towary w konkurencyjnych cenach.

Automatyzacja produkcji – zakres usług TRUmachines

Automatyzujemy procesy, zarówno nowe, powstające od zera, jak i istniejące. Manualne, półautomatyczne, automatyczne. Tworzymy od podstaw, ale także modernizujemy, poprawiamy oraz przebudowujemy maszyny i linie produkcyjne. W kooperacji oferujemy integrację, zarówno cobotów, jak i robotów przemysłowych. Uruchamiamy, wdrażamy, testujemy i szkolimy personel. Automatyzujemy testy funkcyjne, takie jak:
 • Szczelność badana różnymi metodami: powietrze-woda, powietrze-powietrze, metody helowe, metody próżniowe (m.in. Innomatec, Integra), opory przepływu, punkt otwarcia membrany zaworu, przepływ przy zadanym ciśnieniu
 • Elektryczne: elektrozawory, aktuatory, mechatronika automotive
 • Wizyjne: m.in. Keyence, Wenglor
 • Mechaniczne: badania drogi, siły, ugięcia, naprężeń, ciśnienia, drgań, temperatury (kontaktowo i bezkontaktowo)
 • Spawanie, zgrzewanie i łączenie plastików wibracyjnie, ultradźwiękowo, gorącą płytą, laserowo, poprzez klejenie
 • Montaż i handling manualny, automatyczny, zrobotyzowany
 • Cięcie, wykrawanie, gięcie blachy

Automatyka przemysłowa Poznań – współpracuj z nami!

Automatyzacja wytwarzania to nasza specjalność. Mamy bogate doświadczenie w zastosowaniu pionierskich rozwiązań w wielu dziedzinach przemysłu. Stworzymy projekt również dla Twojej firmy. Napisz do nas i powiedz o swoich oczekiwaniach, a my stworzymy rozwiązania idealnie odpowiadające potrzebom. Tak, jak nie ma dwóch identycznych firm, tak każde nasze rozwiązanie jest niepowtarzalne i skrojone na miarę oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu i owocnej współpracy!